Zaznacz stronę

Jeszcze do 22 listopada można zobaczyć wystawę „Smoking zapinany pod szyję” Zbigniewa Sałaja, której wernisaż odbył się 7 listopada. Galeria KUNS(Z)T i Goethe-Institut Krakau zapraszają do swojej siedziby przy ulicy Podgórskiej 34 od poniedziałku do soboty.

Każda rzeczywistość kulturowa, obok elementów niematerialnych wytwarza elementy użytkowe, które nie tylko swą wizualnością prowokują wyobraźnię do interaktywnej wymiany, ale często stwarzają zaczyn znaczących dywagacji zmierzających w stronę przemiany.
Patrony krawieckie, wykroje, szablony, bo o nich mowa, od dzieciństwa wiele razy pojawiały się w zasięgu zmysłów artysty Zbigniewa Sałaja, lecz z wnikliwą, świadomą uwagą przyjrzał się im później, w drugiej połowie lat 80., podczas hobbystycznego szycia kreacji przez jego żonę. Często zdarzało się, że płaszczyzna podłogi ich niewielkiego mieszkania, gęsto przykryta, powycinanymi na przemian w papierach i tkaninach, kolorowymi formami wykrojów, przypominała abstrakcyjne kompozycje. Niezwykle atrakcyjna wizualność kształtów prowokowała do przenoszenia ich bezpośrednio na płaszczyzny obrazów. W końcu same papierowe patrony, na pierwszy rzut oka absurdalne, utkane z tysięcy zróżnicowanych linii, kresek, opisów, stały się obiektami docelowymi wizualnych dociekań, cytatami malarskich dywagacji. Pierwsze realizacje Zbigniew Sałaj zaprezentował w 1989 roku na wystawie zatytułowanej „Opakowalność, ubiorność”.
Po ponad trzech dekadach artysta ponownie wraca do tematu wykrojów, lecz w odmiennym kontekście kafkowskiego absurdu, jego wyobraźni wykraczającej daleko poza krawiecki kunszt.
Tytułowy epizod Franza Kafki, przytoczony z biograficznej książki Reinera Stacha, ujawnia ponadczasową uniwersalność młodzieńczego sprzeciwu wobec zastanego kodu kulturowego. Dokonujące się procesy przemiany, począwszy od wyniesionej matrycy z łożyska matczynej kolebki, po niewygodne próby dopasowywania się do swojej epoki, skutkują kolejno uwalnianymi, wizerunkami spersonalizowanych siatek coraz trwalszego unerwienia.

Galeria KUNS(Z)T, ul. Podgórska 34, 8-22 listopada 2024
wystawa czynna od poniedziałku do soboty od 16 do 19

Projekt finansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej