Zapraszamy na wystawę Gabinet Osobliwości organizowaną w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2025 *sekcja laboratorium*. Swoje prace zaprezentują osoby z kadry, studentki i studenci oraz absolwent Wydziału Intermediów. Wernisaż odbędzie się w piątek, 25 kwietnia, o godz. 19:30 w KMWTW (ul. Zwierzyniecka 4/20).
Wystawa będzie otwarta w dniach:
26.04, godz. 15:00-19:00
27.04, godz. 15:00-19:00
28.04, godz. 17:00-19:00
29.04, godz. 17:00-19:00
30.04, godz. 17:00-21:00 – oprowadzanie kuratorskie + Kultour (godz. 20:05)
Artyści i artystki: Monika Bielenis, Estera Gałuszka, Karina Gorzkowska, Maciej Gniady, Gabriela Malik, Wojtek Radomski, Mateusz Świderski, Aneta Sieniawska, Mariusz Front, Mateusz Stanuszek
Kuratorka: Julia Szemplińska
Grafika: karinex3000 x mat.swiderski
—
W chwilach ciszy zastanawiam się, czy to, co widzę, nie jest tylko odbiciem czegoś, czego już nie ma. W tym odbiciu czuję siebie, jednak nie mogę siebie dojrzeć, a wszystko co mnie otacza jest tak kruche jakby miało się za chwilę rozbić na drobne kawałki. Okruchy pozostałe po tym dotychczasowym świecie rozpraszają się tylko po to by za chwilę znów stworzyć obraz całkowity. Momentami jestem materią świadomą i sprawczą, materią autonomiczną i niezłomną. Momentami wszystko to tracę, włącznie z materią mnie stanowiącą, jednak nie czuję pustki, strachu czy zagubienia. Właśnie w tych momentach pozornej dezorientacji, tkwiąc w zawieszeniu, mogę dojrzeć siebie.
Gabinet osobliwości, w którym się znajdujemy, jest odzwierciedleniem zbłądzenia naszej racjonalności, zatraceniem tego jak do tej pory patrzyliśmy na siebie samych. Przestrzeń, która nas otacza tworzy się w ramach nowego porządku dyktowanego wzajemnymi relacjami pomiędzy każdą istniejącą cząstką, która działa, wpływa i kształtuje. To nie my tworzymy samych siebie, to relacyjne współdziałania, które zmuszają nas jednocześnie do ciągłej autorefleksji w coraz to nowszych kontekstach. Próbując pokazać siebie w tej przestrzeni, wciąż napotykamy na jej nieuchwytność, jakby nasza tożsamość była nieustannie w ruchu, w procesie niekończącego stawania się. Gabinet osobliwości jest miejscem, gdzie granice naszego „ja” rozmywają się w dialogu z tym, co nas otacza, w ciągłym przepływie form, znaczeń i wrażeń. W tej nietypowej sferze, pełnej artefaktów, obrazów i dźwięków, każde spotkanie z rzeczywistością staje się momentem odkrycia – nie tylko świata zewnętrznego, ale i własnych, dotychczas nieświadomych warstw.
To w tej nieoczywistej symbiozie, w której materia, technologia i podświadomość splatają się w jedność, doświadczamy siebie na nowo – w sposób, który nie daje się uchwycić ani zamknąć w sztywnych ramach definicji. Stajemy się zarówno twórcami, jak i stworzeniami, kształtowanymi przez to, co nas otacza. W każdej chwili przestrzeń ta zadaje nam pytanie kim jesteśmy w świecie, który nieustannie nas stymuluje, przekształca i testuje naszą wrażliwość. Tym samym zmusza do ponownego zdefiniowania celowości nas jako jednostki – nie w prostych kategoriach, ale jako złożonej sieci powiązań, w której każde zdarzenie, każda myśl, każdy obraz, staje się częścią nas i jednocześnie czymś poza nami, a to co oniryczne i nieuchwytne zyskuje tu sprawczość.