Wydział Architektury Wnętrz
Historia wydziału
Tradycje Wydziału Architektury Wnętrz sięgają połowy ubiegłego wieku. Za jego początek można uznać Wydział Przemysłu Artystycznego istniejący w ramach Instytutu Technicznego, wyodrębnionego z niego w roku 1914 jako Szkoła Sztuki Stosowanej. Wydział Architektury Wnętrz zaistniał z chwilą powstania Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego w roku 1918 a następnie Instytutu Sztuk Plastycznych w 1937 roku. Jego geneza sięga również działających równolegle w tym czasie w Akademii Sztuk Pięknych: Studium Architektury (1913) oraz Wydziału Architektury (1924). Po II Wojnie Światowej, od roku 1946 Wydział Architektury Wnętrz funkcjonował w ramach Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a po przekształceniu w roku 1950 – w Akademii Sztuk Pięknych.
Od początków do współczesności
Historia kierunków projektowych na krakowskiej Akademii sięgają 1905 roku, kiedy prof. Józef Mehoffer wychodzi z propozycją utworzenia Wydziału Architektury, jednak dopiero w roku 1914 w strukturze Akademii powstaje Szkoła Architektury. Nauka na kursie ma trwać trzy lata i odbywać się w dwóch pracowniach. Pierwszej, „Architektury ogólnej” oraz drugiej, „Architektury wnętrza i sztuk pomocniczych” prowadzonej przez Józefa Czajkowskiego. To właśnie on jest autorem pawilonu polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r.
W 1950 roku zostaje powołany do życia Wydziału Architektury Wnętrz na który składa się pięć Katedr: Architektury Wnętrza, Sprzętarstwa, Architektury Okolicznościowej, Form Architektoniczno-Rzeźbiarskich, Plastyki Form Przemysłowych. Jego siedzibą zostaje gmachu Instytutu Technicznego przy ul. Humberta 3, gdzie Wydział mieści się aż do 2023 roku. W połowie lat 50. w Akademii istnieją trzy wydziały: Wydział Malarstwa, Wydział Rzeźby i Wydział Architektury Wnętrz.
Program WAW zakłada kształcenie architektów wnętrz na silnej podbudowie plastycznej. Celem jest rozwijanie kreatywności i niezależności studentów oraz umiejętności spostrzegania problemów projektowych w szerszym kontekście sztuki i nauki.
Dyplomujemy w trzech specjalizacjach: projektowanie architektury wnętrz, projektowanie mebli i elementów wyposażenia wnętrz, projektowanie wystaw.
Od roku Akademickiego 2023/24 siedziba Wydziału mieści się w świeżo wyremontowanej, zabytkowej kamienicy przy ul. Syrokomli 21, która zapewnia wszelkie warunki i infrastrukturę do realizacji nowoczesnego procesu kształcenia: sale dydaktyki projektowania, malarstwa i rzeźby wraz z odpowiednimi warsztatami, salę komputerową, studio fotograficzne, galerię WAW Strefa, laboratorium modeli i makiet, laboratorium druku 3D z wyposażaniem, plotery tnąco-frezujące, laser tnący, obrabiarki metalu i drewna oraz ogólnodostępne zaplecze kuchenne i przestronny dziedziniec z galerią plenerową.
Misja i cele
Akademia stawia na wysoką jakość kształcenia, którą realizuje w oparciu o uniwersalne wartości artystyczne i społeczne. Korzysta przy tym z najnowszych osiągnięć w zakresie metod i technologii w sztuce, projektowaniu i konserwacji. Zgodnie ze swoją misją krakowska ASP jest uczelnią nowoczesną – miejscem rozwoju wybitnych talentów o liderskich kompetencjach.
Zadaniem Wydziału jest przygotowanie studentów do samodzielnej, twórczej pracy
projektowej, związanej z projektowaniem przestrzeni, zwłaszcza do projektowania
architektury wnętrz, mebli oraz ekspozycji. Program opiera się na rozwijaniu dwóch zasadniczych aspektów osobowości projektanta: emocjonalnego i racjonalnego. Oznacza to budowanie wrażliwości plastycznej i kreatywności oraz profesjonalnej sprawności i wiedzy. Wysoki poziom kształcenia na Wydziale Architektury Wnętrz oraz wszechstronne przygotowanie studentów w dyscyplinach specjalizacyjnych i ogólnoplastycznych sprawiają, że znajdują oni zatrudnienie w kraju i zagranicą jako projektanci w różnych dziedzinach, a także działają jako samodzielni twórcy.
Kontakt
p.o. Dziekana
dr hab. Robert Sowa, prof. ASP
Dziekanat
mgr Edyta Domska – sprawy studenckie
Anna Nowak – sprawy studenckie
Karolina Abramowicz – sprawy administracyjne
Adres
ul. Władysława Syrokomli 21
30-102 Kraków