Zaznacz stronę

Wystawa „Wyobraźnia i styl” poświęcona twórczości Jerzego Skarżyńskiego towarzyszy setnej rocznicy urodzin artysty, które przypadają na dzień 16 grudnia. Na wystawie w Sali Senackiej Akademii Sztuk Pięknych, będzie można obejrzeć oryginalne rysunki, projekty kostiumów i scenografii oraz inne prace artysty, w tym także trzy okładki „Przekroju” z lat 50-tych.

Od 16 grudnia w Galerii ASP (w piwnicach Akademii) będzie można obejrzeć drugą część wystawy, na której pokazane zostaną m.in. fragmenty filmów o Jerzym i Lidii Skarżyńskich oraz wspomnienia osób z nimi związanych. Artyści, silnie związani z Krakowem, zarówno osobiście, jak i zawodowo jako profesorowie ASP w Krakowie wychowali pokolenia nowych scenografów. Silnie związani z Krakowem, tutaj studiowali, pracowali w teatrach: Groteska i Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, gdzie zaprojektowali scenografię i kostiumy do ponad pięćdziesięciu spektakli. Ponadto współtworzyli scenograficzną stronę kultowych filmów Wojciecha Hassa, m.in. “Rękopisu znalezionego w Saragossie”, “Sanatorium pod klepsydrą”, “Pętli” itd.

Wernisaż: 6 grudnia (piątek), 17.00
Otwarcie II części wystawy w piwnicach ASP: 16 grudnia
7 grudnia 2024 – 27 grudnia 2024

Wystawę “Wyobraźnia i styl” można zwiedzać we wtorek, środę, czwartek i sobotę w godz. 14:00-18:00.

Kuratorka: Magdalena Łakoma
Współpraca kuratorska, koordynacja: Grzegorz Biliński
Współpraca: Aleksandra Idowiak /stud. ASP, Alicja Duzel-Bilińska
Identyfikacja wizualna: Magdalena Łakoma

Patronat JM Rektora ASP, prof. Andrzeja Bednarczyka

Patroni: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, Restart. Kwartalnik ASP

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU