Jako Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie tworzymy wyjątkową społeczność, której dobrostan jest kluczowy elementem dla całej organizacji. Dobrostan psychiczny dla każdego ma inne znaczenie, ale każdy do niego dąży. Ogólny dobrostan to zdrowie, szczęście, komfort psychiczny, satysfakcja z życia, umiejętność radzenia sobie z emocjami, poczucie sensu, celu czy więzi społecznej. Lecz, aby zbudować całościowy dobrostan, wszystkie jego części muszą poprawnie funkcjonować.
Zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby. To też stan, w którym każdy z nas wykorzystuje swój potencjał, potrafi radzić sobie ze stresem i codziennymi wyzwaniami, czerpie zadowolenie ze studiów, pracy i naszego życia osobistego.
Chcąc osiągnąć wysoki poziom dobrostanu psychologicznego, należy rozwijać umiejętności emocjonalne, np. pozytywne nastawienie, kontrolowanie emocji czy uważność. Są nam one potrzebne, aby radzić sobie w różnorodnych, trudnych sytuacjach, które napotykamy w naszym życiu. Pozyskane umiejętności spowodują, że będziemy mogli lepiej radzić sobie z emocjami i stresem. Łatwiej przyjdzie nam stawiać czoła wyzwaniom i szybciej będziemy godzić się z się z rozczarowaniami.
Dlatego zwracamy uwagę naszej społeczności na 10 października, w którym obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W obliczu rosnących wyzwań osobistych, zawodowych, zdrowotnych, troska o zdrowie psychiczne nigdy nie była tak istotna. Zachęcamy do refleksji jak najlepiej możemy zadbać o siebie i o naszą społeczność akademicką.
Osoby doświadczające kryzysu zdrowia psychicznego mogą liczyć na wsparcie Akademii. Rozmawiając o naszych potrzebach, obawach, możemy wspólnie wypracować rozwiązanie, które pozwoli pogodzić wiele aspektów.
Zachęcamy do kontaktu:
- Pełnomocniczka Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami
poniedziałek – piątek 8:00 – 15:00
Plac Matejki 13, p. 106 - Dział Spraw Pracowniczych
poniedziałek – piątek
Plac Matejki 13, p. 107-109 - Dyżury psychologiczne dla społeczności akademickiej
poniedziałki 15:30 – 19:30
Plac Matejki 13, p. 106
psycholog Karolina Probosz