Zaznacz stronę

25 marca w Galerii u Dyplomatów, znajdującej się w przestrzeniach Protokołu Dyplomatycznego w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odbył się wernisaż ekspozycji pt. „Stan nieważkości” prof. Krzysztofa Tomalskiego – artysty grafika, profesora sztuk plastycznych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest to już drugie wydarzenie, zorganizowane w ramach podpisanego w 2024 r. porozumienia trójstronnego pomiędzy Departamentem Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski w MSZ, Fundacją im. Mariusza Kazany oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa jest pomniejszoną wersją wcześniejszej, prezentowanej w październiku 2024 w Muzeum Narodowym we Lwowie. Obydwie były realizowane przez Fundację im. Mariusza Kazany.

Graficzne opowieści prof. Tomalskiego dotykają zarówno zwykłych ludzkich spraw, jak i wartości uniwersalnych. Jego sztuka jest wyrazem ciągłego doświadczania świata, jak i poszukiwaniem i odkrywaniem jego wartości. Czasami zadawaniem pytań bez nadziei na odpowiedź. Podczas wernisażu wyemitowano film wyreżyserowany przez Zofię Tomalską, w którym artysta opowiadał o swojej twórczości, naukowych inspiracjach, tworzeniu własnych metod graficznych oraz łączeniu tradycji z innowacyjnym podejściem.

Do wystawy wydany został dwujęzyczny katalog pod redakcją Barbary Kazany z tekstem Sebastiana Dudzika, zaprojektowany przez Marlenę Biczak. Do tego wydarzenia włączony został również film o działaniach artystycznych autora zrealizowany przez Zofię Tomalską.

W wernisażu udział wzięła wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, pracownicy MSZ, przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie oraz inni zaproszeni goście. Prace będzie można oglądać do czerwca 2025 roku.

Galeria u dyplomatów powołana została 15 lat temu przez Mariusza Kazanę, ówczesnego dyrektora protokołu Dyplomatycznego MSZ z zamysłem promowania polskiej grafiki w środowiskach polskiej i międzynarodowej dyplomacji oraz oswajania dyplomatów ze sztuką, a po jego tragicznej śmierci, kontynuacji tego ważnego dla grafiki zamysłu podjęła się żona, Barbara Kazana, która zrealizowała w tym czasie dziesiątki wystaw, zarówno w tej galerii jak i w wielu ważnych miejscach za granicą. Jest w tym zakresie nieoceniona. Fundusze na realizację tych szczytnych celów nieprzerwanie dostarcza Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Autor zdjęć: Sebastian Indra, Ministerstwo Spraw Zagranicznych