Na zaproszenie goszczącej w Krakowie Fundacji Kultury bez Barier, Anna Duczmalewska – Pełnomocniczka Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami, reprezentowała Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w spotkaniu instytucji kultury dotyczącym dostępności. Spotkanie odbyło się w Pałacu Krzysztofory, bowiem Siedziba Główna Muzeum Krakowa to jedna najlepiej przygotowanych pod względem dostępności, przestrzeni w obrębie krakowskiego Rynku.
Spotkanie było przede wszystkim okazją do swobodnej dyskusji dotyczącej włączania, dostępności i realizacji zadań instytucji spełniających wszelkie postulaty dostępności. Ze strony Akademii wybrzmiał wyraźny głos dostrzegający, potrzebę sieciowania, która pozwoliłaby na wymianę dobrych praktyk, doświadczeń, sprzyja wzajemnemu wsparciu pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za dostępność oraz ułatwiła dotarcie do odbiorców dostępności.
Głównymi tematami, które zostały poruszone były:
– wyzwania związane z dotarciem do odbiorców dostępności,
– komunikacja wydarzeń dostępnych w jednym miejscu,
– potrzeba sieciowania ludzi dostępności ze sobą i z odbiorcami dostępności,
– potrzeba asystentów, którzy byliby wsparciem dla osób niewidomych w dotarciu na wydarzenia,
– potrzeba spotykania się i wymiana doświadczeń.
Dalsze działania przewidują zorganizowanie kolejnego spotkania dla koordynatorów dostępności i utworzenie stałej sieci współpracy pomiędzy instytucjami kultury, odbiorcami dostępności oraz osobami eksperckimi.
Działania na rzecz dostępności kultury, to nie tylko tworzenie wydarzeń w sposób dostępny, ale również oddziaływanie na świadomość twórców, przeciwdziałanie stereotypom oraz zwiększanie liczby odbiorców sztuki.
Jeśli jesteś osobą studiującą w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i potrzebujesz bądź szukasz wsparcia w zakresie zapewnienia dostępności, skontaktuj się z Anną Duczmalewską (kontakt do Pełnomocniczki Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami)