W imieniu Sławomira Sobczyka, Dyrektora Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Autora, serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy ANDRZEJ BEDNARCZYK REQUIEM DLA NIECZYTANYCH KSIĄG, który odbędzie się 1 kwietnia (wtorek) o godz. 13:00 w Galerii Jednej Książki Biblioteki Głównej ASP w Krakowie przy ul. Smoleńsk 9.
Wystawa czynna do 30 września 2025 w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej ASP.
Wystawa Andrzeja Bednarczyka Requiem dla nieczytanych ksiąg w Galerii Jednej Książki w Bibliotece Głównej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie to głęboka refleksja nad zapomnianymi książkami i znaczeniem literatury w dzisiejszym świecie. Artysta, łącząc różne dziedziny, takie jak medycyna, filozofia i sacrum, tworzy instalację, w której cisza zdominowana przez nietknięte książki staje się przestrzenią do zadania pytań o rolę tekstów w kulturze współczesnej, gdy coraz rzadziej sięgamy po papierowe słowo.
Głównym elementem wystawy jest Biblia Lutra z 1725 roku, której otwarte strony symbolizują zarówno przemijalność, jak i trwałość tekstów. Biblia ta, mająca dla Artysty szczególne znaczenie osobiste – jako część tradycji rodzinnej – odgrywa centralną rolę w jego artystycznym podejściu do słowa pisanego i obrazu. Instalacja, z elementami medycznymi i sakralnymi, zaprasza do rozważań na temat pamięci, wiedzy oraz duchowości, stawiając pytanie o to, co dzieje się z książkami, które pozostają nieczytane, i czy rzeczywiście znikają, czy tylko czekają na nowe odkrycie.
Requiem dla nieczytanych ksiąg to wystawa, która zmusza do refleksji nad współczesną kulturą, kondycją intelektualną i duchową człowieka oraz nad wartością, jaką mają książki.
Andrzej Bednarczyk – artysta i dydaktyk. Studiował na Wydziale Grafiki i Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w latach 1981-86. Dyplom pod kierunkiem prof. Zbigniewa Grzybowskiego uzyskał w 1986 roku. Prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa. Współzałożyciel zespołu „Platforma Badań Artystycznych”. Członek zespołu redakcyjnego periodyku „Zeszyty Malarstwa ASP”. Od 2020 r. rektor macierzystej uczelni. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Teriennale Grafiki w Krakowie oraz Związku Literatów Polskich. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku. Uprawia sztukę transmedialną. Jego prace były prezentowane w dwudziestu dziewięciu krajach. Autor tekstów o sztuce oraz tekstów literackich.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wernisażu oraz odwiedzenia wystawy.