Prorektorzy
Prorektor ds. upowszechniania dorobku
Dr hab. Joanna Kubicz, prof. ASP
Projektantka, urodzona w 1969 roku w Krakowie, studia na L’Academie des Beaux Arts w Paryżu i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz w 1994 roku.
W latach 2012-2020 prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz. Od wielu lat związana z uczelnią i wydziałem, współpracuje również z Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie, z The Royal Academy of Fine Arts KASK w Gandawie oraz In Situ Lab Le Corbusier w Strasburgu.
Autorka studenckich warsztatów Interactive Lab w ramach których powstały międzynarodowe działania artystyczno-projektowe (”By-pass”, „Perpetuus – systemy kodowania przestrzeni”,„Gap Game”, „Habiter, habitant, habitude”, „Memory Stream”, „Spazio polifonico”), współtwórca Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz i jego sześciu edycji.
Współprace
Realizuje multidyscyplinarne projekty, promując współpracę uczelni z otoczeniem naukowym i społeczno-kulturalnym. Koordynowała przy współpracy z artystką Hedvą Ser (UNESCO Goodwill Ambassador & Special Envoy for Cultural Diplomacy) studencki projekt adaptacji przestrzeni pod ekspozycję rzeźb przy Bulwarze Kurlandzkim w Krakowie, jest inicjatorką międzynarodowego programu studiów Design, Art & Technology (DAT) oraz programu studenckich praktyk realizowanych we Włoszech.
Współpracując podczas Nocy Muzeów z Muzeum Narodowym w Krakowie, koordynowała dwie edycje interdyscyplinarnych studenckich działań „Cracovia re/in/venting” (2018) i „InadreamCracovia” (2019).
Współpracuje z organizacjami i fundacjami, moderując działania interaktywnego, świadomego projektowania w relacjach prospołecznych. Wspólnie z partnerami zrealizowała wystawy promujące młodych artystów i projektantów m.in. Self/ie – Design – It (2016), Babie lato (2018), Nie/świadomość (2019), Spazio polifonico (2019), Zamieszkiwanie (2020)
Zrealizowała wiele projektów przestrzeni architektonicznych oraz obiekty wyposażenia wnętrz znajdujące się obecnie w kolekcjach prywatnych w kraju za granicą.
Prorektor ds. badań i ewaluacji
Dr hab. Agata Kwiatkowska-Lubańska, prof. ASP
Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Po dyplomie podjęła pracę w Katedrze Przestrzeni i Barwy na macierzystym wydziale, gdzie sprawuje od roku 2004 funkcję kierowniczki Pracowni Wiedzy o Barwie. Prowadziła zajęcia z projektowania przestrzeni i barwy, projektowania komunikacji wizualnej oraz była promotorką prac licencjackich i magisterskich. W latach 2008-2012 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Form Przemysłowych ASP. Członkini Senatu Akademii Sztuk Pięknych w latach 2012-2020 oraz na kadencję 2024-2028. W ramach porozumienia ASP Kraków z PWSZ Tarnów, tworzyła w roku 2012 program kierunku wzornictwo na tamtejszej uczelni, jak również pełniła w latach 2012-2018 funkcję kierowniczki katedry wzornictwa. Prowadziła warsztaty z zakresu projektowania kolorystyki w Norwegian University of Science and Technology (NTNU) w Trondheim oraz University of Toulouse-Jean Jaurès Institut Supérieur Couleur Image Design (ISCID) w Montauban.
Projektantka wzornictwa przemysłowego. Autorka licznych prac z zakresu projektowania kolorystyki dla firm prywatnych oraz instytucji publicznych. W roku 2011 brała udział w pracach ministerialnego zespołu ds. zapisu barw Rzeczypospolitej Polskiej. Ekspertka w dziedzinie trendów barwnych oraz opracowywania wzorników i palet barw dla producentów farb i lakierów; uczestniczka międzynarodowych spotkań w zakresie prognozowania trendów barwnych, organizowanych przez amerykańskie stowarzyszenie Color Marketing Group oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. W latach 2001-2002 członkini zespołu redakcyjnego kwartalnika projektowego 2+3D.
Autorka prac naukowych z dziedziny wiedzy o barwie i projektowania kolorystyki oraz uczestniczka międzynarodowych zespołów badawczych, członkini Study Group on Environmental Colour Design (ECD) International Colour Association (AIC) oraz Gruppo del Colore – Associazione Italiana Colore. Redaktorka ds. colour design w czasopiśmie naukowym Colour Culture and Science Journal, wydawanym przez Gruppo del Colore w Mediolanie.
Dorobek naukowy
Prelegentka na wielu międzynarodowych konferencjach z dziedziny barwy, m. in. w:
-
- Budapeszcie (2007, 2012)
- Stuttgarcie (2007)
- Sztokholmie (2008)
- Zurichu (2011)
- Newcastle (2012)
- Genui (2014)
- Mediolanie (2015, 2021, 2024)
- Londynie (2016)
- Neapolu (2017)
- Lizbonie (2018)
- Maceracie (2019)
- Bergamo – w formie zdalnej (2020)
- New Haven (2021)
- Florencji (2022)
- Lecco (2023)
Członkini międzynarodowych komitetów naukowych konferencji w:
-
- Taipei (2012)
- Papa – Węgry (2017)
- Buenos Aires (2019)
- Smoleńsku (2019)
- Bergamo (2020)
- Moskwie (2020)
- Mediolanie (2021)
Członkini międzynarodowych komitetów naukowych oraz autorka kilkudziesięciu artykułów dotyczących barwy, w języku polskim i angielskim.
Organizatorka cyklicznych konferencji Dzień Barwy w Krakowie (2013, 2017, 2018, 2019, 2021, 2023) oraz międzynarodowych konferencji Designing Designers (2014) i Colour Culture Science (2016).
Odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, oraz nagrodami I, II i III st. Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Jako prorektorka ds. badań i ewaluacji sprawuje nadzór nad gromadzeniem danych dla celów ewaluacji działalności artystycznej, przygotowaniem uczelni do oceny parametrycznej oraz podziałem środków finansowych na działalność statutową. Przewodnicząca Rektorskiej Komisji ds. Badań Naukowych oraz Rady Bibliotecznej. W zakresie jej działalności leży współpraca ze Szkołą Doktorską, Biblioteką Główną ASP oraz nadzór nad Repozytorium dorobku naukowego i artystycznego pracowników uczelni.
Prorektor ds. studenckich i kształcenia
Dr hab. Robert Sowa, prof. ASP
Robert Sowa, urodzony w 1972 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Reżyser filmów animowanych, producent. Zajmuje się autorskim filmem animowanym.
Jest również autorem projektów multimedialnych łączących animację z muzyką współczesną. Współpracował też przy realizacji filmów fabularnych i dokumentalnych. Kieruje Pracownią Filmu Animowanego ASP w Krakowie. Filmy Roberta Sowy były prezentowane na wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych, biorąc udział w prestiżowych pokazach m.in. w:
- Centrum Pompidou, Paryż
- Museum of Modern Art, Nowy Jork
- Festival del Film, Locarno
- Center for Digital Arts and Experimental Media DXARTS, University of Washington, USA
- Anima Mundi Gallery, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Brazylia
- The New Generation of Polish Cinema, Londyn
- Centrum Sztuki Współczesnej, (CCCB), Barcelona
- Muzeum Narodowe w Krakowie
- Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa
Laureat krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień za osiągnięcia artystyczne. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.
Współpracuje z Instytutem Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagielońskiego, Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz wieloma uczelniami i instytucjami kultury w kraju i na świecie. Współpracował przy organizacji 25 edycji Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego w Krakowie. Wykładał na uczelniach w Europie i na świecie, m.in.: na Uniwersytecie Washingtona w Seattle, SVA – School of Visual Arts w Nowym Jorku, Institute of Art w Seulu. Juror wielu festiwali filmowych w Polsce i na świecie.
Członek:
- Stowarzyszenia Filmowców Polskich
- Association Internationale du Film D’Animation, ASIFA
- Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych
- Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji
- Rady Programowej Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej
- Rady Programowej Muzeum Fotografii w Krakowie, MuFo
Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Współzałożyciel i Dyrektor Artystyczny studia produkcyjnego “Centrum Animacji w Krakowie”
Jako Prorektor ds. studenckich i kształcenia zajmuje się wpieraniem osób studiujących w zakresie kształcenia oraz działalności artystycznej i naukowej. Współpracuje z samorządem studenckim i nadzoruje działalność kół naukowych. Sprawuje nadzór nad procesami kształcenia i ich doskonaleniem. Przewodniczy Uczenianej Komisji Zapewniania Jakości Kształcenia i senackiej Komisji ds struktury i programów.
Prorektor ds. współpracy
Dr hab. Bartłomiej Struzik, prof. ASP
Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2003 r. zrealizował dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Nowakowskiego. Promotorem jego doktoratu był prof. Andrzej Getter. Ukończył studia na kierunku dyplomacja kulturalna w Collegium Civitas w Warszawie realizując pracę dyplomową pod opieką naukową ambasadora Ryszarda Żółtanieckiego. Studiował również na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (studia podyplomowe).
Stażysta, asystent, adiunkt i obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2017 roku kieruje Katedrą Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego Wydziału Rzeźby, z którą jest związany pracą naukowo-dydaktyczną od 2003 roku. W latach 2015-2020 profesor wizytujący w Hubei Institute of Fine Arts – powołany na stanowisko w drodze międzynarodowego konkursu. Wykłady i warsztaty gościnne (master class) w wielu uczelniach w Europie, Izraelu, Australii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Odbył staż dydaktyczny w Zürcher Hochschule der Künste w Szwajcarii w ramach Swiss-European Mobility Program. Od 2022 roku współpracownik i visiting scholar we Florida Atlantic University. Inicjator utworzenia i przewodniczący Rady Programowej Instytutu Someasthetics and the Arts Center.
Twórczość i osiągnięcia
Twórczość w zakresie sztuki przestrzeni. Laureat międzynarodowych konkursów sztuki współczesnej głównie w Japonii: m.in. Kajima Sculpture-Architecture-Space Competition – Tokio, Kanazawa Machinaka Sculpture Competition – Kanazawa, Sakaide Art Grand Prix – Sakaide, Kobe Contemporary Art Biennale – Kobe. Swoje prace prezentował w ramach wystaw zbiorowych i pokonkursowych oraz podczas indywidualnych prezentacji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Redaktor naukowy cyklu wydawniczego Przestrzeń-Czas-Forma.
Otrzymał stypendium Towarzystwa Przyjaciół Krakowa w Chicago. Stypendysta Ministra Kultury i laureat Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku a także wielokrotny stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu Kultura Polska na Świecie. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Za działalność twórczą, pracę dydaktyczną i organizacyjną uzyskał Nagrody Rektora ASP w Krakowie (III, II i I stopnia oraz Nagrodę Specjalną). Zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów artystycznych, w tym w jury cyklicznego konkursu Dyplom Roku organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Konkursu Najlepsze Dyplomy ASP organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Powołany w skład zespołów eksperckich m.in. Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Promotor i autor laudacji w postępowaniu o nadanie Daniemu Karavanowi Doktoratu Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Jako prorektor ds. współpracy sprawuje nadzór nad realizacją i aktualizacją strategii ASP w zakresie współpracy i umiędzynarodowienia, kieruje Rektorską Radą ds. Umiędzynarodowienia, nadzoruje wydarzenia organizowane przez uczelnię we współpracy z innymi podmiotami, w tym zwłaszcza partnerami za granicą, inicjuje i podtrzymuje współpracę z jednostkami administracji, instytucjami kultury, innymi uczelniami i instytucjami oraz podmiotami gospodarczymi.