Zaznacz stronę

W pierwszy poniedziałek października, w Auli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok akademicki. Uroczysta inauguracja zgromadziła licznych studentów, wykładowców, a także ważnych gości, których obecność podkreśliła znaczenie tego wydarzenia.

Tegoroczna inauguracja była szczególna nie tylko ze względu na tradycyjne elementy, takie jak immatrykulacja studentów pierwszego roku wszystkich kierunków, ale także dzięki obecności Hanny Wróblewskiej, Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej udział w ceremonii był ukłonem w stronę młodych adeptów sztuki oraz świadectwem wsparcia dla rozwoju artystycznego młodego pokolenia.

Sztuka to nie produkcja obrazów grafik, instalacji czy wydarzeń, choć kunszt i mistrzostwo, którego będziecie się tu uczyć są ważne, pamiętajcie jednak, że równie istotna jest postawa. Sztuka to postawa, zaś kultura znaczy dla mnie tyle, co komunikacja. Nawet jeśli mówimy różnymi językami, wyrażamy różne treści, wierzę, że dzięki kulturze możemy się porozumieć – wskazała Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas wykładu inauguracyjnego – Wierzę też, że kultura to zmiana. W obręb kultury wchodzą dzieła, które zostały stworzone przez artystki i artystów przed wiekami, ale też dzieła współczesne, które Wy tworzycie i które dziś potrafią mówić do nas zupełnie nowe rzeczy – dodała.

Nawiązując do artystek, absolwentek Akademii Sztuk Pięknych, m.in. Marii Jaremy i Katarzyny Kozyry, ministra kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczyła, że czasy wykluczenia w sztuce już minęły.

Kontekst społeczny i polityczny, nasze doświadczenia, nasza uważność nadają dziełom znaczenia. Odmienna natura ludzka sprawia, że widzimy inaczej, więcej, ciekawiej i bardziej różnorodnie. Nie jesteśmy tacy sami, mamy różne poglądy, punkty odniesienia, ale dzięki kulturze możemy i potrafimy się porozumieć. Pamiętajmy o tym, że wolność człowieka to wolność jego myślenia – podkreśliła ministra Hanna Wróblewska.

Po zakończeniu części oficjalnej inauguracji, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w performansie Małgorzaty Markiewicz zatytułowanym „Pimoa Chthulu”. Wydarzeniem, które zwieńczyło uroczystości był wernisaż wystawy Dominiki Janickiej „Dare to be fair” w Galerii ASP.

Z niecierpliwością czekamy na dalsze wydarzenia, które uczynią ten rok akademicki wyjątkowym, a studentom życzymy niegasnącej pasji oraz odwagi w poszukiwaniu własnej drogi artystycznej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

fot. Robert Słuszniak