Zaznacz stronę

Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Sekretarz Stanu w MRPiPS, mówca motywacyjny, zaangażowany aktywista i działacz społeczny, ambasador osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin odwiedził w piątek, 26 stycznia 2024 roku nową siedzibę Wydziału Grafiki oraz Wydziału Architektury Wnętrz przy ulicy Syrokomli.

Dwaj mężczyźni w galerii malarstwa. Jeden z nich porusza się na wózku
W Galerii Sztuki Strefa WAW na wystawie, Wacław Wantuch – “Obrazy…”

Skorzystaliśmy z obecności Ministra Łukasza Krasonia w Krakowie, by pokazać miejsce, w którym od niedawna odbywają się zajęcia dla studentów. Jednym z podstawowych założeń, obowiązujących podczas prac remontowych w budynku przy ulicy Syrokomli 22 było spełnienie kryteriów w zakresie dostępności przestrzeni Akademii dla osób ze szczególnymi potrzebami. To dla nas duży krok w kierunku dostępności, którą rozumiemy jako wartość niezbędną w procesie kształcenia artystów. Mimo krótkiej z konieczności, wizyty udało się nam także rozpocząć rozmowę roli uczelni artystycznych w upowszechnianiu kultury, a także ich gotowości do edukacji osób z niepełnosprawnościami.

Cztery osoby w jasnym pomieszczeniu siedzą przy stole. Dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Jeden z mężczyzn siedzi na wózku
Kanclerzyni Monika Wiejaczka, Pełnomocniczka Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami Anna Duczmalewska, Minister Łukasz Krasoń

Łukasz Krasoń jest trenerem, mówcą motywacyjnym, a także zaangażowanym aktywistą i działaczem społecznym. Wcześniej pracował również m.in. jako specjalista ds. zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Ekspert w Instytucie Strategie 2050, gdzie przewodzi zespołowi pracującemu na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Wspólnie z Instytutem stworzył dokument Pełnoprawni, który pokazuje model myślenia o wsparciu tej grupy społecznej.

Jak sam o sobie mówi, chce być ambasadorem osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Zaznacza, że system wsparcia dla tej szczególnej grupy jest niejako polisą na przyszłość dla nas wszystkich, ponieważ niepełnosprawność może dotknąć każdego, w każdym momencie życia.