Zapraszamy na rozmowę na temat krytyki instytucjonalnej i edukacji przez sztukę. Okazją do poruszenia tych zagadnień jest kolejny numer czasopisma „Elementy. Sztuka i Dizajn” nr 6. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 29 kwietnia, o godz. 17.00 w Galerii ASP (ul. Basztowa 18).
Rozmowę z Dorotą Jędruch i Aleksym Wójtowiczem poprowadzi Magdalena Ujma.
Krytyka instytucjonalna oraz edukacja poprzez sztukę ściśle wiążą się ze sobą. Instytucje są punktami węzłowymi pola sztuki i pełnią zasadniczą rolę w jej definiowaniu, wytwarzaniu, udostępnianiu. Sprawują przy tym kontrolę nad przepływem idei i dzieł. Skoro są tak ważne, a jednocześnie niebezpieczne, to powinien towarzyszyć im intensywny namysł. Narzędzi do niego dostarcza edukacja, która wychowuje do krytycznego myślenia i daleko wybiega poza proste nauczanie odbioru sztuki współczesnej. Tak naprawdę jej rola jest kluczowa do podtrzymania (i polepszenia) stanu dzisiejszej demokracji.
Dorota Jędruch jest doktorką nauk humanistycznych, współkuratorką (z Instytutem Architektury) wielu wystaw, współzałożycielką Fundacji Instytut Architektury. Współpracuje z kwartalnikiem „Autoportret”. Autorka tekstu „Muzeum sztuki bez historii sztuki?” w numerze 6.
Aleksy Wójtowicz jest krytykiem i historykiem sztuki, redaktorem Magazynu „Szum” oraz członkiem nieformalnej grupy Konsorcjum Praktyk Postartystycznych Interesuje się kulturą wizualną, socjologią sztuki, tzw. zwrotem konserwatywnym oraz historią polskiego pola sztuki po 1989 roku. Jest autorem artykułu „Konkursy artystyczne a zwrot konserwatywny” w numerze 6.
Magdalena Ujma jest krytyczką i historyczką sztuki, kuratorką wystaw sztuki współczesnej. Związana z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Jest współtwórczynią i pierwszą redaktorką naczelną czasopisma „Elementy” oraz redaktorką naczelną kwartalnika „Restart”.
Spotkanie odbędzie się w ramach wydarzeń towarzyszących Krakersa.
W grafice wykorzystano zdjęcie fragment rysunku Alicji Pakosz.