Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie uzyskała dofinansowanie dla aż czterech projektów na rok 2025. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie w ramach programów: Edukacja Artystyczna, Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego, Kultura Dostępna oraz Promocja kultury polskiej za granicą.
Program: Edukacja Artystyczna
Tytuł projektu: Edukacja artystyczna od tradycji do nowych technologii
Celem projektu jest promocja działalności artystycznej adeptów i absolwentów szkolnictwa artystycznego. Zadanie obejmuje realizację działań nakierowanych na promocję twórczości adeptów i absolwentów kierunków oraz szkół artystycznych, wykorzystujących nowe, cyfrowe sposoby tworzenia rzeźb oraz na rozwój procesu kształcenia adeptów Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, wykorzystujących tradycyjne techniki warsztatowe.
Program: Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego
Tytuł projektu: Zakup wyposażenia na potrzeby pracowni Wydziałów Malarstwa i Rzeźby krakowskiej ASP
Celem projektu jest rozwój infrastruktury ASP w Krakowie dzięki któremu możliwe będzie zapewnienie optymalnych warunków dla procesu kształcenia artystycznego na dwóch najstarszych wydziałach: Malarstwa i Rzeźby. Zadanie dotyczy zakupu niezbędnego wyposażenia: komputerowego, projekcyjnego i oprogramowania, co znacząco poprawi komfort i j jakość pracy oraz zapewni dostęp do nowoczesnej infrastruktury dla wszystkich osób studiujących na tych wydziałach. Na obu wydziałach ze względu na bardzo zły stan techniczny sprzętu komputerowego, uniemożliwiający prowadzenie zajęć z zakresu technologii cyfrowych w rzeźbie i malarstwie, zakup nowego sprzętu jest koniecznością. Działania zaplanowane w projekcie zgodne są z jednym z trzech głównych celów strategicznych określonych w strategii rozwoju ASP w Krakowie: stabilizacja i rozwój potencjału uczelni, oraz związanym z nim celem operacyjnym: rozwój nowych kierunków kształcenia i zrównoważenie dostępności infrastruktury badawczej/dydaktycznej.
Program: Promocja kultury polskiej za granicą
Tytuł projektu: „Wolność – granice tożsamości” – interdyscyplinarny projekt artystyczny promujący twórczość i działalność kuratorską prof. Zbigniewa Bajka, pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autora wielu międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych, podejmujących problematykę wolności („Wymiary Wolności”, „Horyzont Wolności”, Dramat Wolności”, „Topo(s)grafia Wolności”) oraz inspirowanych twórczością Franza Kafki („Kafka – przełamywanie granic”, „Kafka – Oswajanie Obcego”)
Celem projektu jest promocja twórczości prof. Zbigniewa Bajka, związanego z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie od 45 lat i co jest z tym związane promocja polskiej kultury w Republice Czeskiej. Projekt zakłada promocję w Czechach twórczości i działalności kuratorskiej wybitnego profesora krakowskiej ASP, prof. Zbigniewa Bajka, uprawiającego malarstwo, rysunek, fotografię, realizującego projekty o charakterze parateatralnym, zajmującego się również projektowaniem graficznym.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Program: Kultura Dostępna
Tytuł projektu: Krakowska Szkoła Grafiki Warsztatowej dostępna dla każdego
Celem projektu jest rozwój kompetencji kulturowych jego uczestników poprzez udział w warsztatach, oprowadzaniu po wystawie i zwiedzaniu miejsc związanych z dziedzictwem kulturowym. Realizacja zadania ukierunkowana jest na poprawie dostępności do profesjonalnych działań edukacyjnych z zakresu grafiki z wykorzystaniem wiedzy i artystycznego kunsztu krakowskiej szkoły tradycyjnej grafiki warsztatowej jaka ukształtowała się w ASP w Krakowie. W ostatnich latach ASP zdigitalizowała wartościowe grafiki w postaci gotowej wystawy czasowej w technologii VR.
