Zapraszamy na wystawę „Dare to be fair” – odważ się być fair! To proste hasło łączy uczciwość i sprawiedliwość w przystępny sposób. Fair oznacza jasne zasady, które budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Na wystawie zobaczycie kilkanaście projektów zrealizowanych przez FAIR BUILDING Studio, prowadzone przez Dominikę Janicką – architektkę i projektantkę. Projekty dotyczą zrównoważonego budownictwa, etyki pracy i ochrony środowiska, a także odnoszą się do bieżących wydarzeń na świecie.

Nazwa studia wywodzi się z projektu „Fair Building”, który reprezentował Polskę na Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku. Projekt dodał głos pracownikom budowlanym, często pomijanym w procesie budowy. Projekt ten mocno zmienił podejście Dominiki do projektowania i pokazał jej, że chce działać na rzecz tych, którzy często są niezauważeni. Jej prace nie tylko wspierają ludzi i naturę, ale także podejmują ważne tematy społeczne i polityczne.

To nie zawsze jest łatwe, ale warto – Dare to be fair!

Wystawa trwa od 7 października do 1 grudnia 2024 roku.

Wernisaż: 7 października, godz. 19.45
Miejsce: Galeria ASP, Kraków, ul. Basztowa 18
Organizacja: Galeria ASP w Krakowie
Kuratorka: Natalia Legutko
Architektura wystawy: Fair Building studio
Identyfikacja wizualna: Patrycja Mróz
Montaż: Konstrukta, Natalia Legutko, Magdalena Tryba, Zofia Wydra, Ewa Dyga

Link do wydarzenia na FB

Dominika Janicka – architektka i założycielka FAIR Building Studio, studiowała architekturę na ULB w Brukseli oraz na Politechnice Gdańskiej. Jej projekty były prezentowane na wydarzeniach, takich jak Biennale Architektury w Wenecji i Milan Design Week. Obecnie uczy projektowania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, pełni funkcję dyrektorki artystycznej Instytutu Dizajnu w Kielcach oraz jest współzałożycielką inicjatywy Bal Architektek.

Natalia Legutko – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, doktorantka i kuratorka Galerii ASP w Krakowie. Zajmuje się ilustracją, grafiką i komiksem. W ramach doktoratu na swojej uczelni bada możliwości rysunku narracyjnego jako medium odpowiadającego współczesnym potrzebom komunikacji, nastawionej na obraz i krótkie komunikaty tekstowe.

kuratorka Natalia Legutko oraz projektantka Dominika Janicka