Wszystkich, którzy chcieliby na własne oczy przekonać się, jak pracują artyści i artystki, zapraszamy do udziału w czwartej edycji weekendu Pracownie do wglądu. To kontynuacja projektu, który od kilku lat pokazuje artystyczne miejsca pracy przy pomocy wywiadów i zdjęć. Zapraszamy do wizyt i bezpośrednich rozmów z twórczyniami i twórcami.
Jak pracują artyści i artystki? Jaki kolor ma używana paleta malarska? Czy przestrzeń może inspirować? Czy można tworzyć bez pracowni? Czy artyści i artystki chętnie otwierają drzwi pracowni przed innymi? Jak wygląda proces twórczy? Czy pracownia bywa drugim domem? Podczas grudniowego weekendu, przyglądając się pracowniom krakowskich artystek i artystów, wszyscy zainteresowani poznają odpowiedzi na powyższe pytania.
Pracownie są miejscami wyjątkowymi: intymnymi, magicznymi i przepełnionymi dziełami sztuki. W tych przestrzeniach artystki i artyści odsłaniają siebie oraz szukają inspiracji. Niektóre z nich są nie tylko przestrzeniami pracy, ale również miejscami edukacyjnymi i ekspozycyjnymi, przyczyniając się tym samym do integracji osób zainteresowanych sztuką. Pracownie mają niezwykły potencjał i kształtują krakowską mapę artystyczną.
Czwartą edycję weekendu rozpoczniemy w sobotę, 7 grudnia, od spotkania na krakowskim Salwatorze w wilii projektu Ludwika Wojtyczki przy ul. Św. Bronisławy 23 a. Tam otworzą przed nami pracownie: Bogumił Książek, Cecylia Malik, Paweł Augustynek, Joanna Pawlik, Justyna Smoleń i Radosław Szlęzak. Na zakończenie dnia zapraszamy na wystawę zdjęć Anny Stankiewicz z wybranych pracowni z wcześniejszych edycji.
W niedzielę, 8 grudnia, zwiedzanie krakowskich miejsc tworzenia rozpoczniemy od pracowni zlokalizowanych na Starym Mieście w Krakowie. Najpierw odwiedzimy atelier Krzysztofa Świętka, znajdujące się przy ulicy Jagiellońskiej, następnie zobaczymy studio Tomasza Prymona (ul. Dominikańska) i Kornela Leśniaka (ul. Smoleńsk), by z powrotem znaleźć się na Salwatorze w pracowni Dawida Czycza.
Na wydarzenia organizowane w ramach weekendu będą obowiązywały zapisy – rejestracje ruszą przez stronę internetową 2 grudnia. Wszystkie szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych projektu – na Facebooku i Instagramie.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Harmonogram weekendu z otwartymi pracowniami, 7-8 grudnia 2024
Piątek, 6 grudnia 2024
godz.18, Klika Ceramika Kolektyw Twórczy, Starowiślna 55 (warsztat z lepienia ozdób choinkowych)
Sobota, 7 grudnia 2024
godz. 12, Bogumił Książek, ul. Św., Bronisławy 23 a
godz. 13-14, Cecylia Malik/Paweł Augustynek, ul. Św. Bronisławy 23 a
godz. 15, Joanna Pawlik, ul. Św. Bronisławy 23 a
godz. 16, Justyna Smoleń, ul. Św. Bronisławy 23 a
godz. 17, Radosław Szlęzak, ul. Św. Bronisławy 23 a
godz.18, wernisaż wystawy Anny Stankiewicz, (wstęp wolny, nie obowiązują zapisy) ul. Św. Bronisławy 23a
Niedziela, 8 grudnia 2024
godz. 13 Krzysztof Świętek, ul. Jagiellońska 12/1
godz. 14 Tomasz Prymon, ul Dominikańska 3
godz. 15 Kornel Leśniak, ul. Smoleńsk 16/11 (wejście przez oficynę)
godz. 16 Dawid Czycz, ul. Św. Bronisławy 23 a
Pracownie do wglądu to projekt, który od 2018 roku realizują fotografka Anna Stankiewicz oraz krytyczka i kuratorka Agnieszka Jankowska-Marzec. Fotografie z pracowni i rozmowy z artystami ukazują się regularnie na stronie internetowej www.pracowniedowgladu.pl – celem tych działań jest nie tylko dokumentacja ulotnych, często zmieniających lokalizacje, pracowni artystów, ale także pokazanie, jak myślą o swojej pracy sami twórcy. Naturalną konsekwencją tych działań były trzy edycje weekendu z Pracowniami do wglądu: pierwsza w listopadzie 2021 roku, druga i trzecia w październiku 2022 i 2023 roku.
Na zdjęciu znajduje się pracownia Krzysztofa Świętka, fot. M. Lichtański MILI STUDIO (fot. udostępniona dzięki uprzejmości artysty)