W dniach 6-22 listopada 2024 roku odbędzie się kolejna edycja Open Eyes Art Festival, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Agencję Artystyczną GAP, Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Narodowe Centrum Kultury. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Dusza Europy”.
Sztuka karmi się odmiennościami i ich wzajemnym przyglądaniem się sobie. Właśnie w tej wzajemności upatrujemy siły zdolnej do łączenia twórczości każdego z nas w duchową wspólnotę wolnych ludzi. Open Eyes Art Festival to nie tylko pojedyncze wydarzenia, ale przede wszystkim platforma dialogu i wymiany artystycznej, która pozwala spojrzeć na europejską tożsamość z wielu perspektyw. Festiwal, trwający do 22 listopada, zaprasza mieszkańców Krakowa i gości z całej Europy do wspólnego odkrywania „Duszy Europy” poprzez sztukę – podkreśla prof. Andrzej Bednarczyk, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie,
Festiwal rozpocznie się 6 listopada wernisażem wystawy Open ART, prezentującej projekty studenckie w poszpitalnych przestrzeniach dzielnicy Wesoła. To jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji, ukazujące świeże spojrzenie młodych artystów na europejską tożsamość. Wystawa potrwa do 21 listopada, oferując zwiedzającym możliwość obcowania z różnorodnymi formami sztuki w niecodziennym otoczeniu.
Od 7 października do 1 grudnia, w Galerii ASP będzie można oglądać wystawę „Dare to be fair”, która podejmuje temat sprawiedliwości i odwagi w sztuce, zachęcając do refleksji nad wartościami europejskimi.
Wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w przeddzień otwarcia wystawy projektów studenckich. 5 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Fotoplastykon Jakuba Najbarta”, prezentujący prace zmarłego w październiku 2023 roku profesora Akademii, kuratora dwóch pierwszych edycji Open Eyes Art Festival.
Tegoroczna, jedenasta edycja wydarzenia „Przestrzeń dla sztuki” po raz pierwszy w historii poświęcona jest sztuce scenografii i jej wybitnej twórczyni. Otwarcie wystawy „Krystyna Zachwatowicz-Wajda Konstelacje„, odbędzie się w trzech częściach: 12 listopada w Muzeum ASP, 13 listopada na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i 15 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury. Ta multidyscyplinarna prezentacja ukazuje bogactwo dorobku artystycznego Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i jej wpływ na polską scenografię.
Festiwal nie ograniczy się do sztuk wizualnych. 8 listopada w ramach festiwalu Sacrum Profanum odbędzie się koncert Barbary Kingi Majewskiej (link do strony festiwalu Sacrum Profanum), a 16 listopada – występ Barbary Drazkov jako część Festiwalu Audio Art (link do strony festiwalu Audio Art). Te wydarzenia muzyczne wzbogacą program o wymiar dźwiękowy, tworząc most między różnymi dziedzinami sztuki.
17 listopada na krakowskim Rynku Głównym będzie można zobaczyć odtworzenie słynnego performance’u Jerzego Beresia „Manifestacja Romantyczna” z 1981 roku. To wydarzenie, łączące sztukę z historią, z pewnością wzbudzi emocje i skłoni do refleksji nad rolą artysty w społeczeństwie.
Warto również wspomnieć o wydarzeniach towarzyszących, takich jak warsztaty interdyscyplinarne „Nowa Przestrzeń” w Muzeum Inżynierii i Techniki (18-20 listopada) czy wystawa „To wszystko da się zrealizować” poświęcona Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie i Andrzejowi Wajdzie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (od 1 grudnia 2024 do 9 marca 2025).
Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia: oeaf.pl (link do strony Open Eyes Art Festival)
Partner projektu i gospodarz przestrzeni: