Zaznacz stronę

16 kwietnia w siedzibie Urzędu Miasta, w obecności Prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego i Zastępcy Prezydenta Krakowa Stanisława Mazura, rektorzy Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego podpisali porozumienie o współpracy, nadając tym samym formalne ramy podejmowanym wcześniej inicjatywom.

 Podpisanie porozumienia między uczelniami jest istotnym znakiem wspólnej troski uczelni artystycznych i władz miasta o kulturę Krakowa. Państwa działania przyczyniają się do tego, że umacnia się pozycja Krakowa jako miasta z wyróżniającą się kulturą, a także otwierają się przed nami nowe perspektywy rozwoju i współtworzenia z organizacjami i instytucjami kultury międzypokoleniowych wydarzeń artystycznych – mówi Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

To porozumienie to nie tylko gest symboliczny. To realna współpraca, która ma przełożyć się na widoczne efekty w przestrzeni miasta. Kraków potrzebuje silnego głosu środowisk artystycznych i chcemy, by uczelnie miały w nim stałe miejsce, by odgrywały rolę budującą tożsamość nowoczesnego miasta. To pewien symbol dojrzałości kulturalnej największych europejskich ośrodków kultury. Uczelnie artystyczne powinny mieć w tym procesie czołowe znaczenie – uważa zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur.

Naszym zamiarem – podkreśla rektor ASP, prof. Andrzej Bednarczyk – jest wspólne budowanie kulturalnej oferty Akademików Krakowskich dla społeczności miasta i współdziałanie z jego władzami na rzecz upowszechniania wizerunku Krakowa jako centrum kreatywnej innowacji artystycznej.

To usankcjonowanie wieloletniej przyjaźni pomiędzy uczelniami artystycznymi naszego miasta – zwraca uwagę rektor AMKP, prof. Mariusz Sielski. – Manifestujemy jedność, a tym samym wzmacniamy naszą pozycję na edukacyjnej mapie Krakowa.

Młode pokolenie artystek i artystów w sposób naturalny, niemal oczywisty, poszukuje inspiracji w pokrewnych obszarach sztuki – zauważa rektor AST, prof. Grzegorz Mielczarek. – Naszym zadaniem jest umożliwienie, wspieranie i rozwijanie ich współpracy, która może być początkiem pięknych, twórczych spotkań.

Zawarte porozumienie to z jednej strony kreacja swego rodzaju inkubatora, w którym wykluwać się będą wszelkie aspekty i rodzaje młodej sztuki, z drugiej zaś powołanie do życia bezprecedensowego artystycznego hubu. Sygnatariusze deklarują chęć czujnego wsłuchiwania się w wyzwania i problemy współczesności oraz poszukiwania dla nich artystycznego wyrazu, co umożliwi współtworzenie wraz z organizacjami i instytucjami kultury międzypokoleniowych wydarzeń artystycznych.