Zaznacz stronę

Zasady składania wniosków w roku akademickim 2024/2025

Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczone są dla studentów uczelni artystycznych, którzy wykazują się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami, lub którzy wykazują się znaczącymi osiągnięciami sportowymi.

Kto może ubiegać się o Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego?

Zgodnie z § 8 Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie stypendiów ministra dla studentów:

  1. Stypendium na dany rok akademicki może zostać przyznane studentowi, który:
        a) w poprzednim roku akademickim zaliczył rok studiów oraz
        b) uzyskał wpis na kolejny rok studiów w danym roku akademickim
  2. Wymogu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do studenta, który w roku
        złożenia wniosku został przyjęty na studia drugiego stopnia.

Zgodnie z Art. 93 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

  1. Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
  2. Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium ministra tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
  3. Stypendium ministra nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
        a) magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
        b) licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia
            pierwszego stopnia;
  4. Łączny okres, przez który przysługuje świadczenie wynosi 12 semestrów, bez względu na jego pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenie przysługuje na studiach:
        a) pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
        b) drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
  5. Łączny okres, o którym mowa w ust. 4, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.
  6. Do okresu, o którym mowa w ust. 4 i 5, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, o których mowa w ust. 1, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy PSWN, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.

Zasady składania wniosków:

  1. Przed przystąpieniem do sporządzenia wniosku należy zapoznać się rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie stypendiów ministra dla studentów, które jest dostępne tutaj i upewnić się, że spełnia się wymogi formalne do ubiegania się o ww. stypendium.
  2. Przedstawiając swoją kandydaturę do przyznania stypendium, student składa wniosek wypełniony w częściach 1–4, a także dokumenty potwierdzające uzyskanie osiągnięć i oświadczenie.

  1. Student, wypełniając części 2–4 wniosku, podaje określone we wzorze wniosku dane odrębnie w stosunku do każdego osiągnięcia. Osiągnięcie może być wykazane tylko raz we wniosku. Osiągnięcia należy uporządkować w ramach poszczególnych punktów wniosku w sposób uszeregowany od najważniejszego do najmniej znaczącego w opinii studenta.
  2. Po wypełnieniu wniosku i skompletowaniu załączników (dokumenty potwierdzające uzyskanie osiągnięć oraz oświadczenie) wniosek w formie papierowej należy złożyć na Dzienniku Podawczym (Plac Matejki 13, parter) w nieprzekraczalnym terminie do dnia
    4 października 2024r.
  3. Również do 4 października 2024r. wypełniony wniosek w wersji edytowalnej (bez załączników) należy przesłać drogą elektroniczną na adres dzialnauczania@asp.krakow.pl

WAŻNE!
Tylko wnioski przesłane drogą elektroniczną oraz złożone w formie papierowej uznaje się za kompletne i będą poddane rozpatrzeniu.

UWAGA!
Przy ocenie wniosków bierze się pod uwagę znaczące osiągnięcia artystyczne lub naukowe związane ze studiami lub znaczące osiągnięcia sportowe, uzyskane w okresie dwóch lat akademickich poprzedzających rok akademicki ubiegania się o stypendium (od 1.10.2022 r.).

  1. O przedstawieniu Ministrowi wniosku o przyznanie danemu studentowi stypendium decyduje Rektor ASP w Krakowie. Rektor może nie przesłać wniosku, który nie spełnia warunków formalnych lub nie zawiera żadnego ze znaczących osiągnięć wymienionych
    w rozporządzeniu.
  2. Studenci, których wnioski nie zostaną przesłane do Ministerstwa, otrzymają pocztą elektroniczną stosowną informację wraz z uzasadnieniem.
  3. . Rektor prześle wnioski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w terminie do 15 października br. Liczba wniosków nie może przekraczać 0,5% ogólnej liczby studentów uczelni.
  4. Po rozpatrzeniu wniosków przez Ministra, do wnioskodawców oraz studentów zostaną przesłane decyzje administracyjne w sprawie przyznania lub odmowy przyznania stypendium.