Od 4 do 19 października 2024 roku we Lwowie realizowana będzie jedenasta edycja wyjątkowego projektu artystycznego “Indeks im. Mariusza Kazany”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki oraz Muzeum Narodowego im. Andreja Szeptyckiego.
W Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki odbędzie się otwarcie XI Wystawy Konkursowej oraz ogłoszenie wyników, którym towarzyszyć będzie wernisaż wystawy prac zeszłorocznej laureatki Lidii Holosko pt. “Ciało i pole”.
Lidiia Holosko jest ukraińską artystką, urodzona w Białej Cerkwi w obwodzie Kijowskim w Ukrainie. Ukończyła Lwowską Narodową Akademię Sztuk, a w 2024 roku została stypendystką programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w ASP we Wrocławiu. W jej działalności zawodowej można wymienić m.in. działalność ilustratorską wydawnictwa “English student”, ilustrowanie War. Stories from Ukraine, działalność w studiu animacji poklatkowej “DzvonkMotion animation studio” czy ilustracje dla systemu medialnego “The Ukrainians” – „Reporters.”, głównego medium reporterskiego Ukrainy, utworzonego przy pomocy Ambasady Norwegii w Ukrainie. We wrześniu prezentowała swoje prace na wystawie “Żywym, umarłym, nienarodzonym” we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia.
Muzeum Narodowe we Lwowie zaprasza zaś na wystawę Krzysztofa Tomalskiego pt. “Stan Nieważkości”.
Tytuł wystawy nawiązuje do ostatniego cyklu grafik z 2024 roku, choć gromadzi ona kilka innych serii tworzonych po 2020 roku. Podejmowałem w tym czasie różne tematy ale najczęściej powraca wyobrażenie życia jako nie do końca kontrolowanego dryfowania między przeszkodami obowiązków lub przypadków; między uczuciami przyjemności a spełnianiem niechcianych powinności; od marzeń do rozczarowań. Taki niby dryfo-lot ze snów lub surrealistycznych konstruktów, pewien rodzaj nadludzkiej inicjacji. Rozpręża i ujmuje, budzi nadzieje, przywołując pierwotne zasady i cele egzystencji; odczuwanie, zaciekawienie i wyobrażanie, a w nim logiczne i intuicyjne próby zrozumienia mechanizmów i zasad znanego nam konstruktu istnienia, który działa tak fenomenalnie, a przede wszystkim poddaje się prawom logicznych i metaforycznych wyobrażeń, niesłabnących zadziwień. W jakimś stopniu zaspokaja filozoficznie – mówi autor
Zapraszamy do zapoznania się z krótkim biogramem Artysty, znajdującym się na stronie Wydziału Grafiki ASP w Krakowie (link do biogramu)
O Konkursie:
Konkurs graficzny “Indeks imienia Mariusza Kazany” został ustanowiony w 2012 r. przez Konsula Generalnego RP we Lwowie dla uczczenia pamięci polskiego dyplomaty i miłośnika sztuki, który 10.04.2010 r. zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Do udziału w realizacji Konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany” zostali zaproszeni przedstawiciele: Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Fundacji imienia Mariusza Kazany. Ideą Konkursu jest rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy, popularyzacja polskiej grafiki oraz promocja i wspieranie młodych twórców ukraińskich. W corocznej rywalizacji w dziedzinie grafiki artystycznej biorą udział studenci i absolwenci lwowskiej Akademii. Laureat poza nagrodą finansową otrzymuje zaproszenie na staż artystyczny do uczelni w Polsce.
Realizacja różnorodnych wydarzeń artystycznych związanych z Konkursem sprawiła, że z czasem przekształcił się on w ważny polsko – ukraiński projekt artystyczny, który promuje wybitnych polskich artystów, reprezentujących różne ośrodki graficzne w Polsce, porusza aktualne zagadnienia artystyczne, jest okazją do spotkań i wymiany doświadczeń.
Info o Lidii Holosko – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
Info o wystawie Krzysztofa Tomalskiego – Nowy Kurier Galicyjski
Zachęcamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z wydarzeń.