Z olbrzymim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w nocy z niedzieli na poniedziałek, w Krakowie zmarła Maria Osterwa-Czekaj, dziennikarka, działaczka społeczna, związana także z Wydziałem Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Maria Osterwa-Czekaj urodziła się 26 października 1942 w Krakowie jako córka Juliusza Osterwy i Matyldy z książąt Sapiehów. Ukończyła podstawową szkołę muzyczną w Krakowie w klasie wiolonczeli oraz Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Studiowała przez dwa lata architekturę na Politechnice Krakowskiej, następnie w latach 1964-1969 studiowała na Wydziale Form Przemysłowych w ASP, które ukończyła egzaminem magisterskim z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem, 19 maja 1969 roku. Temat pracy obejmował wytyczne do kompleksowego projektu opakowań dla polskiego przemysłu farmaceutycznego. Do 1981 roku zawodowo związała się z Akademią, będąc asystentką jednego ze swoich promotorów, prof. Andrzeja Pawłowskiego na macierzystym wydziale. Wśród projektów Marii Osterwy-Czekaj jest między innymi bardzo popularny w latach 80. model aparatu telefonicznego “Bratek”, produkowany przez Radomską Wytwórnię Telefonów, nagrodzony w 1983 roku złotym medalem na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W latach 80. współpracowała z Tajną Komisją Robotniczą Hutników oraz z Parafią św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach, gdzie angażowała się w wydawanie ulotnych druków i wydawnictw podziemnych, a także organizowała przyjazdy do Krakowa dziennikarzy oraz zagranicznych gości z darami).
W 1989 roku zaangażowała się w realizację kampanii wyborczych Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” do parlamentu, a rok później wyborach samorządowych. Towarzyszyła i wspierała odradzającą się krakowską samorządność, będąc w latach 1990–1991 dyrektorem biura kongresowego w magistracie.

Do 2000 r. była dziennikarką krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Pełniła także funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich.

Rodzinie, Przyjaciołom, Znajomym składamy najszczersze wyrazy współczucia
Rektor i Społeczność Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

O czasie i miejscu uroczystości pogrzebowych poinformujemy niebawem.