Z olbrzymim żalem informujemy, że 1 sierpnia 2024 roku zmarła Ilona Żelawska, tłumacz przysięgły, przez szesnaście lat związana ze Studium Języków Obcych ASP w Krakowie.

Urodziła się 18 marca 1955 r. w Bytomiu. Uczęszczała do X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W latach 1975-1980 studiowała filologię germańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1987 roku była tłumaczem przysięgłym. Uczestniczyła w seminariach dokształcających w Monachium i Dreźnie oraz w Instytucie Goethego w Krakowie.

Była nauczycielką języka niemieckiego w Zespole Szkół Budowlanych Nr 2 w Nowej Hucie, w Szkole Podstawowej nr 60 w Krakowie, w X Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie w 1986 r. uzyskała nagrodę za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Następnie pracowała w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie, w którym uzyskała nagrodę dyrektora szkoły w 2000 roku. Pracowała także na stanowisku lektorki język niemieckiego na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

W 1990 roku rozpoczęła pracę lektorki języka niemieckiego, a następnie wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, którą zakończyła w 2006 roku. W 1993 roku otrzymała nagrodę zespołową II stopnia Rektora ASP w Krakowie.

Tłumaczyła teksty techniczne w Instytucie Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Krakowie, a także pracowała w charakterze tłumacza przysięgłego języka niemieckiego w Okręgu Sądu Wojewódzkiego w Krakowie.
W pamięci kolegów i koleżanek z pracy pozostanie człowiekiem niezwykle życzliwym i pomocnym dla studentów oraz współpracowników, oddanym sprawom Akademii.

Najbliższym, Przyjaciołom, Znajomym a także wszystkim, którym Jej odejście sprawia ból, składamy szczere wyrazy współczucia
Rektor i cała społeczność Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Informujemy również, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 7 sierpnia 2024 roku, o godzinie 12.20 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim.

Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji