W Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, który jest Oddziałem Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie w niedawnych warsztatach wzięło udział kilkanaścioro dzieci. Powstały wtedy plastelinowe modele przedstawiają roboty pomagające lub wyręczające ludzi w ważnych czynnościach. Na tej podstawie, wolontariusze z Fundacji “Obraz w pigułce”, pracując z prof. Marcinem Kowalikiem z Wydziału Malarstwa naszej Akademii, stworzą obraz, który będzie zdobić ściany krakowskiego szpitala.

“Szpital leczy, rodzice pocieszają i trzymają za rękę. My przynosimy codzienny, zewnętrzny świat i radość tworzenia” – możemy przeczytać na stronie Fundacji “Obraz z pigułce”, prowadzonej przez prof. Marcina Kowalika. Artysta w ramach projektu o tym samym tytule, spotyka się z dziećmi przebywającymi w szpitalach, przynosząc możliwości posmakowania radości tworzenia, pomimo pozornie niesprzyjających warunków oraz oświadczenia fantastycznych właściwości sztuki.

Tym razem plastelinowe projekty m.in. robotów segregujących śmieci, siejących trawę będą przenoszone na płótno podczas Kongresu Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej, który już we wrześniu odbędzie się w Poznaniu. Następnie, przygotowany w Fundacji obraz, wróci do Szpitala im. św. Ludwika.

To nie pierwszy tego typu projekt. Jak dotąd, w podobnych przedsięwzięciach wzięło udział trzy tysiące dzieci, powstało ponad sto obrazów, które wiszą w szpitalach m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku.

Więcej o krakowskim działaniu pisze tvn24.pl (link do materiału).

Zachęcamy także do odwiedzenia strony Fundacji “Obraz w pigułce” (link do strony).

Fot. Bartłomiej Plewnia, tvn24.pl