Zaznacz stronę

W najbliższy piątek, o godzinie 18 odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Wacława Nowaka, wybitnego artysty-fotografika, związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 60. oraz 70. Portrety, które zostały wybrane do prezentacji stanowią część fantastycznego zbioru, przekazanego w 2023 roku, Muzeum ASP przez panią Szarotę Nowak, żonę i muzę artysty. Na ekspozycję zapraszamy aż do października.

Wacław Nowak urodził się w 30 grudnia 1924 w Krakowie. Jego dziadek Alfred Daun był rzeźbiarzem i profesorem krakowskiej ASP. W latach 1945–46 Wacław studiował w Akademii Handlowej. Od 1947 roku podjął pracę jako kreślarz w biurze projektów, równocześnie studiując na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (do 1949 na Wydziałach Politechnicznych AGH). Po uzyskaniu dyplomu mgr inż. architekta w 1954 roku, zatrudnił się w Pracowni Konserwacji Zabytków. W 1955 roku ukończył amatorski kurs fotografii artystycznej w Polskim Towarzystwie Fotograficznym w Krakowie. Od 1957 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików latach 1964–1970 był wykładowcą fotografii na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1966 roku zrealizował na zamówienie Paris Match reportaż z obchodów milenijnych w Częstochowie, Gnieźnie i Poznaniu. W tym samym roku skonstruował, według własnego pomysłu, urządzenie stroboskopowe do fotografowania w ruchu. Realizował serie eksperymentalnych fotografii aktu kobiecego. W 1968 roku był współzałożycielem „Grupy trzech” (wspólnie ze Zbigniewem Łagockim i Wojciechem Plewińskim). W 1974 roku zrealizował serię 70 zdjęć dla Galerii Muzeum Firmy Polaroid–Land. Stworzył i w latach 1964–70 prowadził, wedle własnej koncepcji dydaktycznej, wykłady i ćwiczenia z technologii, teorii i historii fotografii na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Ta działalność zaowocowała utworzeniem w 1971 r. Międzywydziałowego Zakładu Fotografii, przekształconego w 1982 r. w pierwszą w Polsce Katedrę Fotografii na uczelni plastycznej.

Autor dziesięciu wystaw indywidualnych i współautor kilkudziesięciu wystaw zbiorowych; w kraju i za granicą. W 1968 roku otrzymał tytuł AFIAP (Artiste FIAP), nadany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP, a w 1976 tytuł EFIAP (Excellence FIAP). Zmarł w 10 sierpnia 1976 w Krakowie, pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Fotograficzne zainteresowania Wacława Nowaka były równię szerokie jak jego wiedza. Fotografował wszystko, co Mu się podobało i co Mu sprawiało przyjemność. Zachował do końca swych dni cudowną wrażliwość dziecka potrafiącego zachwycić się rzeczami najprostszymi, często niezauważanymi lub pomijanymi przez większość zrutynizowanych fachowców fotograficznych, wyspecjalizowanych w jednej jakiejś dziedzinie. Otwarty na różne nowinki i ciekawostki techniczne pojawiające się w świecie potrafił konstruować przedziwne przyrządy pozwalające mu penetrować nowe przestrzenie sztuki fotograficznej, co owocowało nowymi, zaskakującymi seriami czy cyklami zdjęć, z czego wynikała tak wielka różnorodność Jego artystycznych dokonań, bo fotografował dla samej przyjemności fotografowania i cieszyło Go to co robi – napisał w tekście towarzyszącym wystawie Konrad K. Pollesch

Wystawa czynna: maj-październik 2024

Wstęp bezpłatny