20 marca 2024 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie rozpocznie się „Dizajn na fali”, czyli cykl rozmów o polskim dizajnie. W gronie uznanych gości odbędą się dyskusje nie tylko o jakości kształcenia przyszłych projektantów, ale również o sposobach pogłębiania świadomości producentów, przedstawicieli władz i konsumentów dobrego wzornictwa.
Rozmowy o polskim dizajnie otwiera istotny i szeroko rozumiany temat edukacji projektowej. W gronie uznanych gości toczyć się będą dyskusję nie tylko o jakości kształcenia przyszłych projektantów, ale również o sposobach pogłębiania świadomości producentów, przedstawicieli władz i konsumentów dobrego dizajnu.
Temat pierwszego spotkania brzmi: Siła edukacji. O kształceniu nowych pokoleń projektantów, inwestorów i konsumentów
Jeśli projektowanie faktycznie stało się współczesną metodą rozwiązywania rozmaitych problemów i polepszania jakości ludzkiego życia, to wiedza w tym zakresie powinna być odpowiednio dystrybuowana pośród szerokiej grupy odbiorców. Polska posiada już własną tradycję szkolnictwa i promocji w dziedzinie dizajnu. Dzięki pracy środowiska akademickiego i promotorów rozwijają się kierunki na uczelniach państwowych i prywatnych. W kraju funkcjonują lokalne centra dizajnu, pojawiają się branżowe tytuły prasy drukowanej i internetowej oraz nowe festiwale, targi i tematyczne wystawy. Ogromną rolę odgrywa również prywatna przedsiębiorczość, której przedstawiciele coraz chętniej promują polskich projektantów. W międzyczasie jednak na horyzoncie pojawiły się kryzysy związane z nadprodukcją, globalizacją i zagrożeniem klimatu, które podały w wątpliwość sens wzornictwa przemysłowego i wytwarzania nowych dóbr. Zmieniły się także wymagania, jak i wpływ samych konsumentów, którzy korzystając z zasięgu i dostępności mediów społecznościowych, recenzują produkty i w sposób oddolny wyznaczają trendy w projektowaniu.
Gośćmi spotkania będą:
Czesława Frejlich, prof. dr hab. prowadzi zajęcia w krakowskiej ASP, w latach 2000–2022 również w warszawskiej ASP. Do końca lat 90. pracowała jako projektantka wzornictwa, specjalizując się w projektowaniu ergonomicznym, w kolejnych latach jako kuratorka wystaw i publikacji poświęconych wzornictwu. W latach 2001–2017 roku pełniła funkcję redaktor naczelnej ogólnopolskiego kwartalnika „2+3D”, a od 2018 roku jest redaktorką internetowego magazynu „Formy.xyz”.
Piotr Voelkel to przedsiębiorca, znawca sztuki i promotor polskiego dizajnu. Założyciel Grupy Kapitałowej Vox, łączącej firmy z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz oraz Fundacji Vox Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej. Współwłaściciel Collegium Da Vinci w Poznaniu, Zespołu Szkół Da Vinci oraz Uniwersytetu SWPS. Jest także współtwórcą Concordia Design – centrum dizajnu i kreatywności w Poznaniu.
Pomysłodawcą oraz prowadzącym cykl spotkań jest dr Dominik Lisik – projektant, kurator i krytyk dizajnu. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych i Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP oraz londyńskiej AA School of Architecture. Doktorat obronił na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. W latach 2009–2016 redaktor w kwartalniku projektowym „2+3D”, a między 2012 a 2023 rokiem wykładał na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Stale współpracuje z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Spotkanie rozpocznie się w środę, 20 marca 2024 roku o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej w głównym budynku Muzeum Manggha. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Dizajn na fali 20.03”, w treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu Uczestnika. Koszt udziału to 5 zł za osobę. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania.
Harmonogram spotkań i dyskusji w ramach projektu:
23 kwietnia, godz. 18.00
Dizajn w służbie społeczeństwa – projektowanie inkluzywne i uniwersalne
– goście: Joanna Krokosz, Lech Kolasiński
23 maja, godz. 18.00
Polska drugim eksporterem mebli na świecie – czyli projektowanie dla wielkiego przemysłu
– goście: Maja Ganszyniec, Paweł Kubara
20 czerwca, godz. 18.00
Moda na dizajn z PRL jako poszukiwanie tożsamości kulturowej?
– goście: Agata Szydłowska, Daniel Stoiński