Zapraszamy osoby studiujące na uczelniach artystycznych, zainteresowane sztukami performatywnymi do udziału w projekcie Laboratorium percepcji, realizowanego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w okresie od marca do lipca 2024 roku. Udział w Laboratorium percepcji jest bezpłatny.

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zapewnia koszty noclegu (w standardzie pokoi kilkuosobowych) oraz obiadokolacji. Koszty podróży są po stronie osób uczestniczących w projekcie.
Podsumowaniem projektu będzie wydanie skryptu / katalogu, w którym znajdą się treści wygłoszonych wykładów oraz materiały opracowane przez osoby studenckie.

O Laboratorium percepcji

Na Laboratorium percepcji złożą się cztery sesje pracy, które poprowadzą osoby artystyczne o ugruntowanej, międzynarodowej pozycji w świecie sztuki współczesnej. Kilkudniowe zjazdy wypełnią warsztaty i autoprezentacje zaproszonych gości oraz wykłady specjalistów. Podsumowaniem projektu będzie możliwość publicznej prezentacji autorskich prac osób uczestniczących w projekcie.

Głównym celem Laboratorium percepcji jest pogłębianie świadomości procesów zmysłowych poprzez doświadczenia artystyczne skupione na kreacji multisensorycznych doznań z obszaru ciała, dźwięku oraz nowych technologii.

Każdy kurs składać się będzie z: czterodniowej sesji warsztatowej prowadzonej przez zaproszonych gości, zgodnie z harmonogramem. Program poszczególnych zjazdów uzupełnią otwarte wykłady mistrzowskie oraz prezentacje. Projekt zostanie podsumowany katalogiem zawierającym materiały tekstowe i wizualne. Podczas ostatniego zjazdu odbędzie się otwarta prezentacja prac osób uczestniczących w projekcie, która jednak będzie dla nich w pełni dobrowolna.

Warsztaty: dr hab. Arti Grabowski / Paula Garcia / Aleksandra Kotecka / Studio WACHOWICZ/FRET / Marcel·lí Antúnez Roca / Kamil Guenatri / Moon Ribas / Cassils
Wykłady: Sidey Myoo, prof. Ryszard Kluszczyński

Program składa się z 4 kursów mistrzowskich, w ramach których odbędą się:

• 3-dniowe sesje warsztatowe – prowadzone każdorazowo przez 2 zaproszonych gości, dedykowane wyłącznie grupie roboczej, z podziałem (lub bez) na dwie grupy
  • wykłady mistrzowskie, wygłoszone przez zaproszone osoby artystyczne lub specjalistów danej dziedziny (Sidey Myoo, Ryszard Kluszczyński)
  • otwarte prezentacje prac – performanse / inne formy artystyczne w wykonaniu zaproszonych gości

Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu oraz zapisów

Rejestracja trwa do 25 lutego.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Współpraca: Wydział Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie