Zaznacz stronę

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Krakowski, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski, Stowarzyszenie Przyjaciół ASP w Krakowie zapraszają na inaugurację projektu STULECIE KAPISTÓW i dyskusję DLACZEGO KAPIŚCI?

Dyskusja odbędzie się 17 stycznia 2024 (środa) w g. 17.30-19.30 w budynku ASP w Krakowie, pl. Matejki 13, sala 100, I piętro.

JM Rektor ASP w Krakowie, prof. Andrzej Bednarczyk,
Prezes SHS OK, pani Joanna Daranowska-Łukaszewska

Udział biorą:
prof. Paweł Taranczewski, prof. Jacek Waltoś, prof. Teresa Kotkowska-Rzepecka, dr hab. Bogumił Książek, dr hab. Kinga Nowak oraz dr Grzegorz Kozera (ASP w Warszawie)

Prowadzenie:
Anna Baranowa (przewodnicząca Sekcji Sztuki Nowoczesnej SHS OK)

Sto lat temu, w roku akademickim 1923-1924, na ASP w Krakowie zawiązała się grupa studentów, przede wszystkim z pracowni prof. Józefa Pankiewicza, pod nazwą Komitet Paryski. Przyświecała im idea „tworzenia dobrego malarstwa”. W tym celu przygotowali wyjazd do Paryża (we wrześniu 1924 roku) na dalsze studia artystyczne oraz przyczynili się do utworzenia filii paryskiej ASP w Krakowie, co było misją ich profesora. Do grupy należeli Jan Cybis, Józef Czapski, Józef Jarema, Artur Nacht-Samborski, Piotr Potworowski, Jacek Puget, Hanna Rudzka-Cybisowa, Janusz Strzałecki, Zygmunt Waliszewski oraz mniej dziś znani: Dorota Berlinerblau-Seydenmannowa, Serweryn Boraczok, Janina Przecławska, Stanisław Szczepański i Marian Szczyrbuła. Od skrótu K.P. zostali nazwani kapistami, a kierunek, który wytyczyli określono mianem kapizmu. Wpisał się on na trwałe w szerszy nurt polskiego i europejskiego koloryzmu.

Ten historyczny moment domaga się uczczenia oraz refleksji naukowej ze względu na znaczenie artystyczne kapistów oraz osiągnięcia indywidualne jej członków, którzy współtworzą kanon sztuki polskiej w XX wieku. 

Kolejne wydarzenia w ramach projektu: 

10 lutego, g. 19.00: Bal Stulecia (w lokalu ZPAP OK, ul. Łobzowska 3);

17 maja (Noc Muzeów): otwarcie wystawy Artura Nachta-Samborskiego (Muzeum ASP w Krakowie);

23-24 maja: konferencja „Długie trwanie kapistów” (obrady w Auli ASP w Krakowie przy pl. Matejki 13)