Katedra Scenografii ma przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy “Tworzyć to widzieć. Ibsen oczami studentów scenografii”, który odbędzie się 19.01.2024 o godz. 18:00, w Galerii Wydziału Malarstwa, Plac Matejki 13.

Wystawa studentów scenografii Akademii Sztuki w Belgradzie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie jest poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych dramaturgów światowej sławy – Henrykowi Ibsenowi.

Wystawa obejmuje prace wykonane pod opieką prof. Vesny Popović w Uniwersytecie Sztuki w Belgradzie oraz projekty przygotowane w Katedrze Scenografii ASP w Krakowie w pracowniach: Scenografii Teatralnej pod kierunkiem prof. Andrzeja Witkowskiego i w Pracowni Kostiumu pod opieką pedagogiczną mgr Mariki Wojciechowskiej, a w Pracowni Kształtowania Przestrzeni Teatralnej pod kierunkiem prof. Małgorzata Komorowskiej.

Studenci odczytywali teksty klasyka w indywidualny sposób, znajdując w materii literackiej tworzywo do zadawania pytań dotyczących kwestii obyczajowych, egzystencjalnych oraz problemów tożsamościowych. Wspólna wystawa prac studentów z Serbii i Polski jest okazją do spotkania, rozmowy i dyskusji o samych projektach, jak kształceniu scenograficznym w obu krajach.